1 грудня 2016 року в приміщенні Надвірнянської юнацької бібліотеки Відбувся "круглий стіл" на тему "Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року", організований Надвірнянською районною радою за участі надвірнянських свободівців зокрема, голови Надвірнянської районної ради Івана Гурмака, депутата Івано-Франківської обласної ради Василя Сенатовича, депутата Надвірнянської районної ради Сергія Штогрина, депутата Надвірнянської міської ради учителя географії Пасічнянської ЗОШ І-ІІІ ст. голови Надвірнянської районної організації Всеукраїнського історико-просвітницького товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса Євгена Луціва, істориків Надвірнянщини, представників міської та районної влади та громадськості.

З вітальним словом виступив голова Надвірнянської районної ради свободівець Іван Гурмак: "Двадцять п'ять років тому ми консолідувалися навколо ідеї української державності. Виступили, як згуртований народ, що прагне творити власну історію на Своїй Богом Даній Землі. І сьогодні, у час протистояння московській агресії, ми повинні бути єдині в наших прагненнях та діях, адже перед нами стоїть завдання зберегти і побудувати демократичну, стабільну, сильну державу на засадах національної ідеології. 1 грудня 1991 року назавжди залишиться важливою датою в історії українського народу, бо саме тоді вільним волевиявленням громадян було підтверджено Акт проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою. Наш народ використав свій історичний шанс мирним демократичним шляхом реалізувати ідею відродження перерваної національної державності. Для українського народу референдум став не лише випробуванням на політичну зрілість, а й школою народовладдя, адже вкотре в історії України її майбутнє залежало насамперед від громадян. Референдум довів реальну спроможність українського народу самостійно вирішувати найважливіші питання суспільного та державного життя."

З короткою доповіддю про Референдум 1 грудня 1991 року та передумови його проголошення виступили історики Надвірнянщини.

Згідно історичних даних, свободівець Євген Луців зазначив, що 1 грудня 1991 року 90,92 відсотки виборців дали ствердну відповідь на запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19 відсотка громадян, у Севастополі – 57,07 відсотка, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80 відсотків громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували більш як 95 відсотків громадян. Референдум показав, що джерелом української незалежної державності є воля українського народу і, тим самим, став вищою формою легітимізації Акту проголошення незалежності України. Підтвердження Акту проголошення незалежності України на всеукраїнському референдумі було покликане забезпечити невідворотність процесу творення української незалежної держави і сприяти його завершенню в умовах свободи поза межами Радянського Союзу. Референдум забезпечив утвердження України, як повноправної і повноцінної суверенної держави серед Європейських країн".

Дискусія учасників «круглого столу» тривала кілька годин. Всі учасники заходу висловили свою думку з приводу історичного та політичного значення проведення Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року.

Зокрема депутат Івано-Франківської обласної ради свободівець Василь Сенатович наголосив, що заслухавши всіх присутніх, хочеться сказати одне: "Тоді в 90-ті роки нам подарували фактично незалежність через розпад Радянського Союзу. Однак, справжнє відстоювання незалежної української держави розпочалось в наші дні з перших днів Революції Гідності, окупації Росією Криму та вторгнення Московщини на Східну Україну. Наша найбільша проблема і навіть біда в тому, що більшість займає місця глядачів, а не бере участі в рушійних процесах української історії. Сьогодні також третя річниця початку Революції Гідності, і я є очевидцем тих подій, але та хвиля піднесення націоналізму і патріотизму протрималась до перших боїв на Сході, бо ті люди, що на крові прийшли до влади не виправдали сподівань народу. Відчайдушних патріотів своєї рідної землі стає менше та я вірю в перемогу і в те, що у вирішальну хвилину всі об'єднаються заради перемоги. Ми не маємо показувати свою слабкість, ми повинні показати свою силу, бо сила у нас насправді є".

Також учасники заходу провели паралелі між прагненнями тогочасного суспільства і теперішнього, а також  поділилися власним баченням того, як необхідно виправдати ті сподівання і надії, що дали змогу громадянам проголосувати на референдумі за незалежність України.

На завершення депутат Надвірнянської районної ради Сергій Штогрин зазначив, що кожний з нас повинен долучатися до побудови могутньої Української держави на засадах націоналізму і патріотизму. Україна – молода держава, і тоді коли кожний українець усвідомить, що він не раб, а господар на своїй Богом даній землі, ми зможемо жити вільно у вільній державі.

 

Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО «Свобода»  

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити