В неділю, 25 березня 2018 року за ініціативи Надвірнянської районної організація ВО «Свобода» біля пам’ятного Хреста на межі сіл Цуцилова та Перерісля  відбулося вшанування 71-ої  річниці від трагічної загибелі вояків УПА Михайла Бойчука та Михайла Савчука.

Вшанувати світлу пам’ять відважних повстанців зібралися активісти РО ВО «Свобода» на чолі з її очільником депутатом обласної ради Михайлом Іваночком, депутати-свободівці районної ради: Сергій Штогрин, Андрій Томин, Дмитро Гандзюк, депутати районної ради від політичної партії КУН Василь та Микола Андрейчуки, духовенство УГКЦ сіл Фитьків о.Іван Качанюк та Перерісіль о.Василь Панівник, ветеран ОУН-УПА Дмитро Мельник, небайдужі жителі довколишніх сіл.

Захід розпочався з покладання вінків та лампадок до пам’ятного знака загиблим героям визвольної боротьби. Священнослужителі відправили поминальну панахиду та в спільній хвилині мовчання сі присутні віддали шану пам’яті українських воїнів.

У своєму зверненні свободівець, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Іваночко відзначив:

Сьогодні, спілкуючись біля церкви з громадою, один мешканець сказав мені: "коли ви дорветесь до "корита" то чинитимете так само". Так от, хочу сказати, що я був при так званому "кориті" і я зараз тут з Вами, я гідно виконував свої повноваження і не зрадив України, не зрадив своїх переконань бо я - НАЦІОНАЛІСТ! Вірю, що спільно з побратимами-націоналістами ми здобудемо Українську державу, бо саме зараз ми є отим єдиним кулаком готовим до боротьби і приреченим на перемогу! Як говорив провідник Степан Бандера «Бог і Україна понад усе». Слава Українській нації і слава Героям України!

Перед присутніми виступив ветеран ОУН-УПА Дмитро Мельник, який наголосив, що далеко нелегкою була боротьба повстанців, але ніхто не здавався і боровся за Україну на смерть. Упівець подякував учасникам заходу за шанування Героїв і закликав берегти пам’ять про славнихборців української землі.

Завершився захід спільним виконанням державного Славня.

Згідно спогадів очевидців, які переповів упівець Дмитро Мельник,  у 1947 році через зраду енкаведисти дізналися про те, що в хатині, яка знаходилася на краю села, на місці де встановлено пам'ятний хрест, переховуються двоє повстанців. Карателі оточили оселю та пропонували нашим воякам здатися, але вони обрали смерть від кулі. Їх криївку було знищено того ж дня, а тіла залишили у центрі села. Тільки на третю ніч сміливці, незважаючи на страх смертельної розправи, таємно поховали, по-християнськи, українських патріотів на кладовищі.

Варто зазначити, що пам'ятний хрест споруджено з наполягання вояка районної станиці братства ОУН-УПА Дмитра Мельника, який у2014 році звернувся до свободівця Михайла Іваночка, котрий на той час обіймав посаду голови райдержадміністрації, з проханням відновити хрест, облагородити місце загибелі наших славних вояків. Націоналіст одразу ж відгукнулися допомогти і невдовзі зусиллями свободівців встановили новий хрест в пам'ять про двох упівців, які загинули від рук московських кагебістів. На хресті розмістили пам'ятну табличку, з надписом "Бойчук Михайло син Миколи та Савчук Дмитро син Прокопа, які загинули в 1947 році".

Відтоді активісти РО ВО "Свобода" дбають про благоустрій пам'ятного місця та не забувають щороку віддавати шану героїчному чину вояків національно-визвольної боротьби. До того ж цьогоріч за сприяння голови Надвірнянської районної ради свободівця Івана Гурмака в районному бюджеті передбачено кошти для благоустрою даного пам’ятного місця.

 

Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО «Свобода»

Додати коментар

Захисний код
Оновити