Днями у селищі Ланчин, а саме в ліцеї ім. Юрія Шкрумеляка відбулись урочистості з нагоди 123-ої річниці з дня народження  відомого галичанина, журналіста, поета, перекладача і дитячого письменника, січового стрільця, автора творів про визвольну боротьбу УСС-УГА ланчинця Юрія Шкрумеляка.

Літературний захід під назвою «Його талант живе у поколіннях» організували депутат Ланчинської селищної ради свободівка Наталя Яремин та Мирослава Мельник. Розпочали його із виконання гімну ліцею «Гей, соколята», автором якого є Юрій Шкрумеляк. Віддати шану славному земляку завітали керівництво та депутати Ланчинської ОТГ, митці, художники та літературні діячі не тільки Ланчина, а й  Прикарпаття.

Перед присутніми виступив депутат Івано-Франківської обласної ради, голова РО ВО «Свобода» Михайло Іваночко, зазначивши що поки бути битись серце кожного Українця до тих пір ми повинні пам’ятати та шанувати таких Світочів та справжніх Героїв Української Нації, як Юрко Шкрумеляк.

«Він був Українським Націоналістом, адже в 1914 році пішов добровольцем і вступив до лав УСС, де вже зовсім згодом приймав участь в боях на горі Маківка проти московського окупанта так само, як зараз, наші новітні захисники воюють проти московітів. Українська, земля  зокрема і Ланчинська, народила чимало Героїв, які є для нас гідним прикладом для наслідування. Бережімо пам’ять про наших славних предків, земляків, таких як Юрій Шкрумеляк, Кардинал Левицький, член проводу ОУН Василь Косюк та багато інших.» наголосив у своєму виступі свободівець.

В рамках урочистостей відбулась зустріч із письменницею, редактором журналу «Дзвіночок» Лесею Пилип’юк-Диркавець, котра протягом 25 років продовжує справу Юрія Шкрумеляка. Під його керівництвом «Дзвіночок» видавали на Галичині до 1939 року. Тоді письменника кинули в радянські концтабори на довгих 10 років, а видання вдалося відновити лише в 1992-у, в містечку Рогатин на Івано-Франківщині. Нині літературно-художній і загальноосвітній журнал для дітей молодшого та шкільного віку видає Івано-Франківська обласна рада. Друге дихання журнал «Дзвіночок» отримав у 2010 році завдяки голові Івано-Франківської обласної ради, заступнику голови ВО «Свобода» з ідеологічних питань Олександру Сичу. Ось уже протягом восьми років під патронатом свободівця юні українці мають можливість читати цікаві твори дитячих поетів та письменників. У кожному номері редакція обов'язково друкує казку, а в деяких номерах видання намагається роз'яснити дітям ніби й зовсім недитячі теми Голодомору та війни на сході країни. Тут переконані - діти мають знати історію своєї нації. Завдяки всебічній, в тому числі й фінансовій підтримці Олександра Сича, читати «Дзвіночок» мають змогу українські діти навіть за кордоном. Свободівець зазначив, що у свій час з друкованих видань саме «Дзвіночок» відіграв велику роль в становленні Української держави. А коли на Галичині  з'явились УПА, ОУН, то цьому журналу вдалось сформувати покоління борців за Україну, що не боялись смерті. За словами Лесі Диркавець: життя журналу давно б обірвалось, але націоналіст Олександр Максимович Сич вдихнув в нього нове життя, за що йому та депутатам обласної ради велика подяка. Як депутат облради, Олександр Сич передплачує «Дзвіночок» для шкіл та дитсадків області, що є важливо.

Протягом літературного заходу учні Ланчинської гімназії читали вірші Юрія Шкрумеляка, виконали низку патріотичних музичних композицій, а на завершення заходу всі присутні спільно заспівали Славень Січового Стрілецтва «Ой у лузі червона калина».

І справді талант Юрія Шкрумеляка житиме в поколіннях якщо українці шануватимуть своїх митців, Героїв на наставників, тож велика подяка організаторам, учасникам, і всім хто долучився до літературного заходу.

 

Прес-служба Надвірнянської районної організації ВО «Свобода»

Додати коментар

Захисний код
Оновити