В час Різдвяних свят, в селі Верхній Майдан, з ініціативи Надвірнянської районної організації ВО «Свобода», відбулося, вже традиційне, вшанування пам’яті загиблих вояків УПА сотні «Чайки». Цьогоріч минає 75 років, як відбувся нерівний бій упівців з енкаведистами. 

Спільно з громадою села, поминальні свічки, запалили депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Іваночко, депутати Надвірнянської районної ради Сергій Штогрин, Андрій Томин, депутати Ланчинської ОТГ Надія Іваночко та Василь Іваночко, а також активісти-свободівці.

Біля могил, де поховані вояки сотні «Чайки», настоятель УГКЦ «Святих Володимира та Ольги», УГКЦ «Святого Миколая» о.Михайло Федорів відправив панахиду за душами невинно убієнних.

У своєму зверненні депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Іваночко наголосив, що вже традиційно в Різдвяні свята разом з громадою села Верхній Майдан, надвірнянські націоналісти вшановують не тільки полеглих вояків УПА сотні «Чайки», а й всіх героїв національно-визвольної боротьби.

Процитувавши  присягу, яку давали вояки Петра Болбочана, перед походом на Крим у 1919 році, порівнявши загиблих упівців сотні Чайки із козаками Петра Болбочана, наголосивши при тому, що нам Націоналістам  «НЕ ОДИНАКОВО» -  біля якого пам’ятника стояти та кого шанувати, адже ми Українці і повинні шанувати своїх Героїв, бо це наша земля та наші Герої!

Тобі, мій краю дорогий,
Складаю я свою присягу –
Тебе любить. Тобі служить,
За Тебе вмерти біля стягу.

І прапор наш жовто-блакитний
Клянусь довіку боронить.
І за народ забутий, рідний,
Останню кров свою пролить.

Також націоналіст подякував громаді села Верхній Майдан за їх патріотичну позицію.

Всі присутні спільно виконали Гімн України та заколядували.

Крім того, свободівці відвідали й символічну могилу на місці бою упівців з енкаведистами, де також запалили лампадки та заколядували української колядки.

Довідково: Зі спогадів очевидців: "7 січня 1945 року, на Різдво, сотня "Чайки" перейшла у Верхній Майдан, де ще застали курінь "Іскри". Він знявся з постою і пішов у бік Парища, а його сотня залишилася у селі. Десь о третій годині дня, більшовики напали на село. Почався бій, сили чекістів переважали. Намагаючись прорвати кільце оточення і не ризикувати життям жителів села, повстанці почали прориватися до лісу, де натрапили на засідку. Майже усі загинули в нерівному бою. 70-80ть людей, ніхто не міг точно їх порахувати. У цьому бою поліг сотенний "Чайка", чотовий "Місько". Ті повстанці, які відступали до села, дивом уціліли. Тіла загиблих повстанців місцеві мешканці поховали у спільній могилі.
Курінний "Іскра" поклявся відомстити за смерть друга "Чайки". Через два тижні він заманив більшовиків у засідку. Повстанці вбили їхнього командира, спалили танкетку, знищили близько 50 совітів".

Прес-служба Надвірнянської  РО ВО «Свободи»

Додати коментар

Захисний код
Оновити